It's Friday,
March 29th, 2024
User
not
logged in
One
event has posted results. Click the event's "Display Results" button below to view. Please direct related questions to the race director.
Race Information
Race Name:
Fleeing Felon
Location:
Crown Point. Lake County Fair Grounds
State:
Indiana, United States
Event Information
Name of Event:
5K RACE
Distance:
3.10
Measurement:
Miles
Date:
Saturday September 20th, 2014
Overall Results:
5K RACE
Overall Place
Name
Age
Sex
Sex Place
Division
Division Place
Time
Pace
minutes/mile
State /
Province
Hometown
Race Number
1
Richard Gutierrez
37
M
1
M 35 - 39
1
17:57.8
5:46.9
IN
Schererville
96
2
Kyle Costa
19
M
2
M 15 - 19
1
20:25.3
6:34.4
IN
Lowell
118
3
Alex Ruiz
17
M
3
M 15 - 19
2
25:30.0
8:12.5
IN
Cedar Lake
71
4
Nicholas Green
27
M
4
M 25 - 29
1
25:40.3
8:15.8
In
lowell
32
5
Cory Andresen
42
M
5
M 40 - 44
1
25:50.8
8:19.2
IN
St. John
2
6
Thomas Mullins
31
M
6
M 30 - 34
1
26:20.9
8:28.8
IN
Crown Point
120
7
Collin Hill
10
M
7
M 15 - 19
3
26:40.8
8:35.2
IN
Crown Point
124
8
James Lietz
46
M
8
M 45 - 49
1
26:46.4
8:37.1
IN
Munster
42
9
Spiderman Abram
25
M
9
M 25 - 29
2
26:58.7
8:41.0
IN
Lake Station
1
10
Justin Juarez
23
M
10
M 20 - 24
1
27:15.5
8:46.4
IN
Lowell
110
11
Erica Kelly
24
F
1
F 20 - 24
1
27:15.7
8:46.5
IN
Griffith
111
12
Nick Dvorscak
57
M
11
M 55 - 59
1
27:17.3
8:47.0
In
Highland
22
13
Lorie Arnold
48
F
2
F 45 - 49
1
27:23.2
8:48.9
IN
Portage
6
14
Samantha Jordan
25
F
3
F 25 - 29
1
27:27.5
8:50.3
IN
Valpo
122
15
Michael Buehrle
39
M
12
M 35 - 39
2
27:28.2
8:50.5
IN
Crown Point
123
16
Jim Stahl
33
M
13
M 30 - 34
2
27:35.6
8:52.9
IN
Crown Point
113
17
Donnezl Etionne
43
M
14
M 40 - 44
2
27:35.7
8:52.9
IN
Hobart
97
18
Emily Green
23
F
4
F 20 - 24
2
27:38.0
8:53.6
In
Hebron
31
19
Mark Schutz
38
M
15
M 35 - 39
3
27:52.6
8:58.3
IN
Dyer
75
20
Amy Wellman
52
F
5
F 50 - 54
1
27:57.6
9:00.0
IN
Crown Point
117
21
Austin Velazquez
16
M
16
M 15 - 19
4
28:01.3
9:01.2
IN
Cedar Lake
83
22
Jack Arnold
47
M
17
M 45 - 49
2
28:03.9
9:02.0
in
Schererville
5
23
Michelle Jatkiewicz
39
F
6
F 35 - 39
1
28:04.7
9:02.2
in
Chesterton
34
24
Amanda King
33
F
7
F 30 - 34
1
28:05.0
9:02.4
IN
Crown Point
36
25
Cynthia Muller
36
F
8
F 35 - 39
2
28:09.5
9:03.8
IN
Crown Point
56
26
Janice Anstead
32
F
9
F 30 - 34
2
28:10.3
9:04.1
In
Hobart
3
27
Lisa Szafranski
33
F
10
F 30 - 34
3
28:19.4
9:07.0
Il
Calumet city
79
28
Jason Corle
30
M
18
M 30 - 34
3
28:23.2
9:08.2
IN
Hobart
15
29
Darwin Natseway
48
M
19
M 45 - 49
3
28:24.7
9:08.7
Il
Chicago
105
30
Joe Biernat
47
M
20
M 45 - 49
4
28:27.6
9:09.6
IN
C.P.
103
31
Alyssa Hill
15
F
11
F 15 - 19
1
28:30.6
9:10.6
IN
Crown Point
121
32
Gerald Gonzalez
43
M
21
M 40 - 44
3
28:45.8
9:15.5
IN
Hobart
98
33
aaron ramos
39
M
22
M 35 - 39
4
28:48.3
9:16.3
in
crown point
65
34
Jeff Drinski
48
M
23
M 45 - 49
5
28:48.8
9:16.5
IN
Morocco
19
35
Nikolaos Zairis
45
M
24
M 45 - 49
6
28:58.2
9:19.5
IN
Hobart
93
36
Kathryn Crook
24
F
12
F 20 - 24
3
29:01.9
9:20.6
IN
Portage
17
37
Sammy Perez
14
M
25
M 15 - 19
5
29:07.0
9:22.3
IN
Hammond
64
38
Megan Frieke
25
F
13
F 25 - 29
2
29:23.1
9:27.5
IN
Crown Point
112
39
Lauren Struebig
26
F
14
F 25 - 29
3
29:23.4
9:27.6
IN
Hobart
76
40
Mark Nasky
26
M
26
M 25 - 29
3
29:48.7
9:35.7
IN
Lowell
58
41
Dan Matusk
32
M
27
M 30 - 34
4
30:00.4
9:39.5
IN
Highland
95
42
Jelena Gober
32
F
15
F 30 - 34
4
30:01.4
9:39.8
in
Highland
28
43
Shelley Brown
32
F
16
F 30 - 34
5
30:05.5
9:41.1
IN
Dyer
106
44
Nick Medrano
31
M
28
M 30 - 34
5
30:17.1
9:44.9
IN
CP
125
45
Carey Perez
42
M
29
M 40 - 44
4
30:35.0
9:50.6
IN
Portage
62
46
Michelle Dvorscak
52
F
17
F 50 - 54
2
30:36.8
9:51.2
IN
Highland
21
47
Tammy Hughes
43
M
30
M 40 - 44
5
30:39.1
9:52.0
IN
Portage
104
48
Dan Ball
48
M
31
M 45 - 49
7
30:42.8
9:53.1
IN
Kouts
7
49
Aaron Muir
33
M
32
M 30 - 34
6
31:22.0
10:05.8
IN
Merrillville
55
50
Thomas Westbury
35
M
33
M 35 - 39
5
31:57.8
10:17.3
IN
Merrillville
88
51
DAWN YORKE
41
F
18
F 40 - 44
1
32:59.7
10:37.2
IN
PORTAGE
92
52
Melissa Cox
36
F
19
F 35 - 39
3
32:59.8
10:37.3
IN
Hobart
16
53
Dave Beier
52
M
34
M 50 - 54
1
33:26.8
10:45.9
IN
Valparaiso
11
54
Kristina Hall
34
F
20
F 30 - 34
6
33:36.9
10:49.2
IN
St. John
33
55
Christine Field
50
F
21
F 50 - 54
3
33:40.1
10:50.2
IN
Portage
24
56
Frankie Dupey
44
M
35
M 40 - 44
6
34:04.2
10:58.0
IN
Crown Point
126
57
Brian Czerwinski
45
M
36
M 45 - 49
8
34:04.4
10:58.0
IN
Crown Point
18
58
Julie Titak
28
F
22
F 25 - 29
4
34:13.7
11:01.0
IN
Demotte
80
59
Megan Mellis
29
F
23
F 25 - 29
5
34:19.3
11:02.8
Cedar lake
48
60
Alisa Witherow
32
F
24
F 30 - 34
7
34:45.6
11:11.3
IN
Schererville
91
61
Brian Beier
36
M
37
M 35 - 39
6
34:47.2
11:11.8
IN
Dyer
107
62
Brian Marsh
46
M
38
M 45 - 49
9
34:53.9
11:14.0
IN
Cedar Lake
44
63
Kim Suroviak
46
F
25
F 45 - 49
2
34:56.1
11:14.7
In
Cedar lake
78
64
Heather Wieser
35
F
26
F 35 - 39
4
34:57.2
11:15.0
IN
Schererville
89
65
Noel Westbury
31
F
27
F 30 - 34
8
35:28.0
11:24.9
IN
Merrillville
87
66
Ashley Edmonds
30
F
28
F 30 - 34
9
36:05.9
11:37.1
IN
Crown Point
23
67
Carrie Mis-Lietz
42
F
29
F 40 - 44
2
37:14.8
11:59.3
IN
Munster
50
68
Stephanie Kratimenos
25
F
30
F 25 - 29
6
37:15.1
11:59.4
IN
Crown Point
40
69
Bryce Bartock
9
M
39
M 15 - 19
6
37:38.1
12:06.8
In
Hammond
8
70
Sean Bartock
36
M
40
M 35 - 39
7
37:40.3
12:07.5
In
Hammond
9
71
Raquel Ruiz
42
F
31
F 40 - 44
3
37:40.8
12:07.7
In
Cedar lake
73
72
Jessica Gnemi
37
F
32
F 35 - 39
5
37:55.1
12:12.3
IN
Hobart
99
73
Diane Hudak
55
F
33
F 55 - 59
1
38:05.6
12:15.7
IN
Lowell
119
74
Robin Morton
38
F
34
F 35 - 39
6
38:21.7
12:20.8
IN
Hobart
102
75
Angela Tratta
32
F
35
F 30 - 34
10
38:25.0
12:21.9
IN
Hammond
82
76
Ashley Santiago
26
F
36
F 25 - 29
7
38:25.6
12:22.1
IN
Hammond
74
77
Greisel Gomez
20
F
37
F 20 - 24
4
38:55.9
12:31.9
IN
Crown Point
109
78
Debi Matonovich
40
F
38
F 40 - 44
4
39:24.9
12:41.2
In
Crown Point
46
79
Edward Broadaway
40
M
41
M 40 - 44
7
40:29.1
13:01.9
In
HOBART
13
80
Darryl Ramos
36
M
42
M 35 - 39
8
40:55.7
13:10.4
IN
Merrillville
66
81
Sam Perez
35
M
43
M 35 - 39
9
40:59.1
13:11.5
IN
Hammond
63
82
Sara Gonzalez
35
F
39
F 35 - 39
7
42:36.8
13:43.0
In
Crown Point
29
83
Karen Rothe
33
F
40
F 30 - 34
11
42:38.0
13:43.3
IN
Highland
69
84
Brian Willis
44
M
44
M 40 - 44
8
44:07.8
14:12.2
IN
Hobart
90
85
Jennifer Lindsey
41
F
41
F 40 - 44
5
44:08.7
14:12.5
IN
Hobart
43
86
Sandi Minchuk
40
F
42
F 40 - 44
6
45:14.6
14:33.7
IN
Merrillville
49
87
Jody Armstrong
38
F
43
F 35 - 39
8
45:16.4
14:34.3
IN
Crown Point
4
88
Amanda Petrovski
17
F
44
F 15 - 19
2
46:35.2
14:59.7
IN
Crown Point
108
89
Kristy Wietbrock
18
F
45
F 15 - 19
3
46:36.8
15:00.2
IN
Crown Point
115
90
Douglas Zellers
59
M
45
M 55 - 59
2
48:00.3
15:27.1
IN
Merrillville
59
91
Paulla Weinberg
57
F
46
F 55 - 59
2
48:00.7
15:27.2
IN
Merrillville
57
92
John Kornacki
57
M
46
M 55 - 59
3
50:18.2
16:11.4
IN
Portage
38
93
Catherine Kornacki
57
F
47
F 55 - 59
3
50:18.3
16:11.5
IN
Portage
37
94
Barb Lea
42
F
48
F 40 - 44
7
50:20.3
16:12.1
in
crown point
116
95
debra gorczynski
46
F
49
F 45 - 49
3
50:20.6
16:12.2
in
saint john
30
96
Kathy Campbell
53
F
50
F 50 - 54
4
50:55.3
16:23.4
IN
Merrillville
101
97
Kathleen Sullivan
54
F
51
F 50 - 54
5
51:30.0
16:34.6
IN
Crown Point
77
98
Natalie Bokota
51
F
52
F 50 - 54
6
51:31.0
16:34.9
IN
Crown Point
12
99
Todd Gleason
39
M
47
M 35 - 39
10
52:03.9
16:45.5
IN
Crown Point
27
100
Donna Rendina
55
F
53
F 55 - 59
4
52:14.3
16:48.8
In
Merrillville
67
Overall Place
Name
Age
Sex
Sex Place
Division
Division Place
Time
Pace
minutes/mile
State /
Province
Hometown
Race Number
101
teddie johnson
26
F
54
F 25 - 29
8
53:56.5
17:21.7
in
crown point
35
102
Nicole Garcia
27
F
55
F 25 - 29
9
53:56.6
17:21.7
in
schererville
25
103
Sandi Gleason
43
F
56
F 40 - 44
8
55:11.9
17:46.0
IN
Crown Point
26
104
Stephanie Taulbee
41
F
57
F 40 - 44
9
57:59.6
18:40.0
IN
Kouts
100
105
Tracy Rue
50
F
58
F 50 - 54
7
57:59.6
18:40.0
IN
Hobart
70
106
Laura Tosseng
51
F
59
F 50 - 54
8
57:59.9
18:40.1
IN
Merrillville
81
Division Results:
5K RACE
* * * Division:
F 15 - 19
(Female)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Alyssa Hill
15
28:30.6
2
Amanda Petrovski
17
46:35.2
3
Kristy Wietbrock
18
46:36.8
* * * Division:
M 15 - 19
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Kyle Costa
19
20:25.3
2
Alex Ruiz
17
25:30.0
3
Collin Hill
10
26:40.8
* * * Division:
F 20 - 24
(Female)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Erica Kelly
24
27:15.7
2
Emily Green
23
27:38.0
3
Kathryn Crook
24
29:01.9
* * * Division:
M 20 - 24
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Justin Juarez
23
27:15.5
* * * Division:
F 25 - 29
(Female)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Samantha Jordan
25
27:27.5
2
Megan Frieke
25
29:23.1
3
Lauren Struebig
26
29:23.4
* * * Division:
M 25 - 29
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Nicholas Green
27
25:40.3
2
Spiderman Abram
25
26:58.7
3
Mark Nasky
26
29:48.7
* * * Division:
F 30 - 34
(Female)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Amanda King
33
28:05.0
2
Janice Anstead
32
28:10.3
3
Lisa Szafranski
33
28:19.4
* * * Division:
M 30 - 34
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Thomas Mullins
31
26:20.9
2
Jim Stahl
33
27:35.6
3
Jason Corle
30
28:23.2
* * * Division:
F 35 - 39
(Female)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Michelle Jatkiewicz
39
28:04.7
2
Cynthia Muller
36
28:09.5
3
Melissa Cox
36
32:59.8
* * * Division:
M 35 - 39
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Richard Gutierrez
37
17:57.8
2
Michael Buehrle
39
27:28.2
3
Mark Schutz
38
27:52.6
* * * Division:
F 40 - 44
(Female)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
DAWN YORKE
41
32:59.7
2
Carrie Mis-Lietz
42
37:14.8
3
Raquel Ruiz
42
37:40.8
* * * Division:
M 40 - 44
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Cory Andresen
42
25:50.8
2
Donnezl Etionne
43
27:35.7
3
Gerald Gonzalez
43
28:45.8
* * * Division:
F 45 - 49
(Female)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Lorie Arnold
48
27:23.2
2
Kim Suroviak
46
34:56.1
3
debra gorczynski
46
50:20.6
* * * Division:
M 45 - 49
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
James Lietz
46
26:46.4
2
Jack Arnold
47
28:03.9
3
Darwin Natseway
48
28:24.7
* * * Division:
F 50 - 54
(Female)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Amy Wellman
52
27:57.6
2
Michelle Dvorscak
52
30:36.8
3
Christine Field
50
33:40.1
* * * Division:
M 50 - 54
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Dave Beier
52
33:26.8
* * * Division:
F 55 - 59
(Female)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Diane Hudak
55
38:05.6
2
Paulla Weinberg
57
48:00.7
3
Catherine Kornacki
57
50:18.3
* * * Division:
M 55 - 59
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Nick Dvorscak
57
27:17.3
2
Douglas Zellers
59
48:00.3
3
John Kornacki
57
50:18.2
* * * Division:
F 60 - Up
(Female)
* * *
No participants in this division.
* * * Division:
M 60 - Up
(Male)
* * *
No participants in this division.
©2004-2024 : All rights reserved
Terms and Conditions